HABERLER/DUYURULAR

15
Ocak

Akmercan tarafından doğal gaz hakkında bilgilendirme seminerleri başlatıldı.

Pamukova Kaymakamlığında verilen seminerde; doğal gazın neden ekonomik olduğu, temiz ve çevreci oluşu, kesintisiz ve konforlu oluşu, nasıl verimli kullanılabileceği, güvenli olup olmadığı konuları detaylı bir biçimde anlatıldı. 

 
İlk program sunumu Akmercan Gepa Doğal Gaz Bölge Müdürü Mustafa Hacıalioğulları, Kaymakamlık toplantı salonunda Pamukova Kaymakamı Tuncay Dursun, Yazı İşleri Müdürü ve Daire Müdürlerinin de katıldığı gruba gerçekleştirdi. Seminerde özellikle doğal gaz güvenliği üzerinde duruldu. Doğal gazın diğer yakıtlara göre daha güvenli olduğunu söyleyen Hacialioğulları, Pamukova`da 2012 yılında doğal gazın hizmete girmesinden sonra kullanıcıların bu temiz enerjiye çabuk adapte olduklarını ve sevdiklerini, bu yüzden abone sayısının da arttığını söyledi. “Doğal gaz diğer enerji türlerine göre daha ekonomik" diyen Mustafa Hacıalioğulları :
“Doğal gaz diğer enerji türlerine göre daha ekonomiktir. Doğal gazın yanma toplam verimi diğer enerji çeşitlerine göre daha yüksektir. Merkezi veya bireysel gaz kullanan abone önce kullanır, sonra kullandığı kadarını öder. Yanma neticesinde kurum, is gibi atık olmadığı için yakma cihazlarında ısı transfer yüzeyleri temiz kalır. Cihazlar diğer cihazlara göre çok az bakım ve denetleme gerektirir. Ekstra temizlik maliyeti çıkarmaz. Ön yakıt hazırlama masrafı da yok” dedi.
 
Doğal gazın daha verimli olduğunu da söyleyen Hacıalioğulları ;
“Doğal gazlı cihazlarda sıcaklık kontrolü çok hassas olarak yapılır, konfor ve enerji tasarrufu sağlanır, yakıt kaybı çok azdır. Yanma verimi yüksektir. Hava ile yakıtın karışması, gaz halinde olduğundan tam yanma durumuna daha kolay ulaşılır.”dedi.
 
Doğalgazın daha çevreci oluşunu ise şöyle anlattı:
 
Doğal gaz yandığında havaya kül, is ve kükürt bileşikleri bırakmaz. Aynı zamanda yandıktan sonra geride katı atık da bırakmadığı için çevreyi kirletmez. Asit yağmuruna sebep olmaz.(SOx oranı 1/ 2.000′ den azdır.)Doğal gaz hem evinizi hem de kentinizi temiz tutar. Doğal gaz yakıt türleri arasında en az karbon içermesi nedeniyle, küresel ısınmaya yol açan karbondioksit gibi sera gazı salınımı en düşük, dolayısıyla en çevreci yakıttır.
 
Doğal gazın en güvenli olduğunu anlatıyoruz. Nedeni ise şundandır:
 
"Doğal gaz kolayca yanar, istediğiniz zaman kolayca kapanır. Doğal gazlı cihazlar düşük basınçlarla çalıştıkları için tüpler gibi patlama ve basınçlı parça tesiri yoktur. Tabii halde kokusuz olan doğalgaza, çürük sarımsak kokusu veren bir koku maddesi şehir besleme istasyonlarında enjekte edilir. Böylece gaz sızıntısı kolaylıkla fark edilir.”dedi.
 
İlk seminerde katılımcılar kendilerinin de doğal gaz tüketicisi olduklarını söylediler. Seminere olumlu bilgiler edindiklerini dile getirdiler.
 
Kaymakam bey seminerlerin devem etmesini istedi ve muhtarlar dahil diğer kurum ve kuruluş temsilcilerine de seminerlerin verilmesinin yaralı olacağını söyledi.
 
Doğal gaz hakkında "Bilgilendirme Seminerleri" önümüzdeki günlerde de devam edeCEK.
 
Kaynak: Pamukovahaber.com